Кількість користувачів криптовалюти в світі, і в Україні зокрема, з кожним днем зростає. Одна з перших речей, яку потрібно зробити, щоб почати будь-які операції з цифровими активами – відкрити електронний гаманець.

Про те, що таке криптогаманець, які види існують і як вибрати надійну криптобіржу — читайте у матеріалі Crypto Challenge.

Що таке криптогаманець

Криптогаманець — спеціальна програма або пристрій, що забезпечує взаємодію користувача з блокчейном і дозволяє отримувати та переводити цифрову валюту. Тобто криптогаманець зберігає ключі доступу до активів, а не самі монети.

Криптовалютні гаманці зберігають публічні та приватні ключі користувачів (умовний ID користувача). Публічний ключ доступний всім користувачам. Це адреса в блокчейні, що дозволяє отримувати транзакції. Приватний ключ – своєрідний цифровий підпис власника гаманця, що підтверджує право власності на відкритий ключ.

Які бувають криптогаманці

Як правило, криптогаманці бувають двох типів – “холодні” та “гарячі”. “Холодні” не потребують постійного підключення до інтернету. До таких гаманців належать апаратний, USB і паперовий гаманець (QR-код).

“Гарячі” працюють з використанням інтернету і мають окремий сервіс, орієнтований на зберігання активів. Зазвичай, “гарячі” гаманці працюють через: веб-версію, додаток для ПК або мобільний додаток.

Також є кроссплатформенні гаманці для крипти, які можуть використовуватися як веб-версії, так і як додатки для ПК і мобільних гаджетів.

Як відкрити криптогаманець

Ще одна класифікація гаманців: кастодіальні і некастодіальні. Кастодіальні гаманці, якими управляє біржа криптовалют або компанія цифрових активів. По суті, ви надаєте третім особам контроль над вашими ключами.

Переваги використання такого гаманця – перевірка вхідних транзакцій і низькі комісії. Завдяки кастодіальному гаманцю вам не доведеться турбуватися про захист ваших приватних ключів або управління криптовалютою.

Некастодіальні гаманці дають вам повний контроль над приватними ключами. Використовуючи такий гаманець, саме ви несете відповідальність за збереження і управління своєю криптовалютою. Виходячи з цього, головною перевагою некастодіальних гаманців є повна конфіденційність.

Як вибрати криптогаманець

Загалом, важливим фактором при виборі криптогаманця є безпека. Криптогаманець повинен бути надійним і захищеним від кібератак і крадіжок.

Також важливо, щоб криптогаманець підтримував необхідні вам криптовалюти. Окремий гаманець може мати сумісність з дуже великою кількістю криптовалют, а може бути створений під конкретну криптовалюту.

Криптогаманець повинен бути легким і зручним у використанні. Інтерфейс повинен бути інтуїтивно зрозумілим і функціональним.

Покрокова інструкція відкриття криптогаманця

Для прикладу візьмемо одну з найбільших європейських криптобірж WhiteBIT. Щоб відкрити на платформі криптогаманець – спочатку потрібно зареєструватися.

Для створення акаунту:

  1. Перейдіть на вкладку “Реєстрація” у правому верхньому куті сайту.
  2. Введіть персональні дані (електронну пошту). Створіть надійний пароль, що містить не менше 8 символів.
  3. Додайте ID реферала (другого, який поділився посиланням), натиснувши на “+ Реферальний код”. Якщо ж ви реєструєтесь самостійно – просто пропустіть цей крок.
  4. Прочитайте Умови використання та Політику конфіденційності на Платформі. Якщо погоджуєтесь з ними, натисніть відповідну галочку. Підтвердіть, що ви не є громадянином або резидентом заборонених країн.
  5. Підтвердіть електронну пошту за допомогою коду. Якщо код не надійшов протягом хвилини, надішліть запит на новий лист.

Важливе зауваження: встановіть двофакторну аутентифікацію для облікового запису і вашої електронної пошти, яка була вказана при реєстрації. Також за можливості увімкніть усі доступні методи захисту гаманця: пароль, seed-фразу, сповіщення, список дозволених IP.

  1. Наступний крок – підтвердження особи. Система Know Your Customer (KYC) необхідна для боротьби з нелегальними операціями. Для користувача це означає безпеку його активів і конфіденційність особистих даних.

Криптобіржа WhiteBIT пропонує користувачам два способи підтвердження особи: за допомогою порталу “Дія”, або завантаженням фото підтверджуючого особу документа.

Як відкрити криптогаманець: Покрокова інструкція (Скрін)

Після того, як ви пройдете верифікацію акаунту, зможете придбати свій перший цифровий актив через обмін або розміщення торгового ордера.

Також авторизуватися і поповнювати гаманець на WhiteBIT можна за допомогою Web3 гаманця. Щоб використовувати цю функцію, необхідно встановити розширення для свого гаманця в браузері і увімкнути двофакторну аутентифікацію на біржі. Потім зайти в особистий кабінет на WhiteBIT і відкрити розділ “Безпека”. У блоці “Web3” знайти в списку необхідний гаманець і підтвердити підключення адреси в браузерному розширенні гаманця. Далі підтвердити підключення адреси в біржовому акаунті за допомогою коду, отриманого на електронну пошту і двофакторної аутентифікації.

Гаманець на WhiteBIT – приклад кастодіального гаманця, коли за безпеку ваших коштів відповідає біржа. Якщо ви відкриваєте гаманець на криптобіржі, то варто перевірити, як саме вона піклується про безпеку ваших коштів.

Цікавий факт:

WhiteBIT зберігає 96% цифрових активів на “холодних” гаманцях і використовує Web Application Firewall (WAF) для виявлення і блокування атак хакерів, щоб максимально захистити кошти своїх користувачів.

Крім того, платформа пройшла аудит Hacken.io – провідних спеціалістів з надання послуг у сфері кібербезпеки зі спеціалізацією на блокчейн-технологіях. Згідно з результатами аудиту Hacken.io і сертифікаційної платформи CER.live у 2022 році, WhiteBIT відповідає найвищим вимогам до рівня безпеки і входить у трійку бірж за надійністю з високим рейтингом ААА.

Важливо: кількість криптогаманців, які користувач може відкрити, не обмежена. Однак пам’ятайте: чим більше гаманців, тим складніше ними управляти, а це означає, що зростає можливість втратити доступ до них.

Від Олена Василенко

Головна редакторка і автор новин та статей на проекті "Crypto Challenge"