Альткоїни: що це, які вони бувають і навіщо потрібні? (Фото: google)
Альткоїни: що це, які вони бувають і навіщо потрібні? (Фото: google)

Багато початківців криптоінвесторів або просто обивателів, які цікавляться криптовалютами, часто чують термін «альткоїн», але далеко не всі розуміють, що це таке. Деякі вважають, що це вид криптовалюти, інші взагалі не пов’язують альткоїни з цифровими активами. Що ж насправді представляють собою альткоїни? Розповідаємо.

Читайте також: Що таке Мемкоїни: чим вони цікаві та корисні?

Що таке альткоїни?

Альткоїн – це будь-яка криптовалюта, що з’явилася після Bitcoin. Це назва отримана при об’єднанні слів alternative і coin, тобто альткоїн дослівно означає «альтернативна монета». За даними CoinMarketCap, на початок квітня 2023 року в світі налічується понад 23 тисячі криптовалют, з яких всі, крім Bitcoin, є альткоїнами.

Загальна частка альтернативних монет на ринку криптовалют становить більше 50% при сукупній вартості понад $600 млрд.

Перший альткоїн – Namecoin (NMC)

Namecoin був створений у квітні 2011 року як форк мережі Bitcoin для реєстрації доменних імен у децентралізованій мережі. Найпопулярнішим альткоїном є Ethereum, який займає понад 19% загального обсягу ринку.

Альткоїни можна назвати покращеною версією Bitcoin. Коли успіх першої криптовалюти став очевидним, багато ентузіастів взялися за створення власних монет, вносячи в початкову ідею різного роду зміни.

Зростання кількості альткоїнів

Кількість альткоїнів постійно збільшується, але важливо зазначити, що значний відсоток монет є марними, створеними для спекуляцій або шахрайства – їх називають щиткоїнами. Такі криптовалюти можуть не сильно відрізнятися одна від одної, але кожен новий койн, який претендує на якусь цінність, має бути корисним і вирішувати конкретні задачі.

Відмінності між альткоїнами та Bitcoin

Хоча в основі альткоїнів та Bitcoin лежить технологія блокчейн, вони мають багато відмінностей. Основна відмінність – алгоритми консенсусу, що лежать в основі роботи конкретної блокчейн-мережі. Крім того, програмні можливості криптовалютного ядра різних проектів теж можуть суттєво відрізнятися і впливати на функціональні можливості інфраструктури, що виникає навколо цих блокчейн-мереж. Наприклад, смарт-контракти в мережі Bitcoin мають дуже обмежені можливості, тоді як розробники Ethereum створили повноцінне децентралізоване програмне середовище, яке дозволяє запускати складні децентралізовані додатки.

Види альткоїнів

Всі альткоїни можна умовно розділити на кілька великих типів, враховуючи принцип їх створення, механізм роботи та інші особливості:

 • Стейблкоїни: Криптовалюти, вартість яких прив’язана до інших, менш волатильних активів, наприклад, до фіатної валюти, золота тощо.
 • Мемкоїни: Цифрові активи, створені на основі популярних інтернет-мемів. Найбільший мемкоїн – Dogecoin (DOGE), що входить в топ-10 криптовалют за обсягом капіталізації.
 • Приватні криптовалюти: Альткоїни, що зосереджуються на забезпеченні підвищеного рівня анонімності та конфіденційності транзакцій. Приклади таких альткоїнів – Monero (XMR), Zcash (ZEC) і Dash (DASH).

Різновиди токенів

 • Нативні токени: Внутрішні криптовалюти блокчейн-мереж, які забезпечують роботу та підтримання мережі, будучи невід’ємною частиною блокчейн-екосистеми. Приклади нативних токенів – BTC і ETH.
 • Утилітарні токени (utility tokens): Активи, призначені для використання в межах певної криптовалютної платформи або екосистеми. Вони забезпечують доступ до продуктів, послуг або функціональних можливостей проекту. Приклад такого альткоїну – Binance Coin (BNB).

Існують також токени управління, сек’юріті токени, DeFi-токени, кредитні токени, сировинні токени та інші види токенізованих активів, а також багато інших видів цифрових активів, які можна назвати альткоїнами. Це поділ не є академічним, а відбувається на практиці, тому в мережі можна зустріти й інші «системи класифікації» альткоїнів, оскільки єдиного загальноприйнятого стандарту в цьому питанні не існує.

Найпопулярніші альткоїни

Для прикладу розглянемо ряд популярних альткоїнів та основні функції, які вони виконують:

 • ETH (Ethereum): В Ethereum, як і в інших мережах на основі алгоритму консенсусу Proof-of-Stake (PoS), альткоїн надсилається в стекинг валідаторами для надання їм права на обробку транзакцій, створення та валідацію блоків. Також токен використовується для оплати комісій всередині мережі і як основний токен для багатьох децентралізованих додатків.
 • BNB (Binance Coin): Основний токен криптовалютної екосистеми Binance, який використовується для стекингу, оплати комісій на криптовалютній біржі, участі в Initial Exchange Offerings (IEO) та в інших сервісах Binance.
 • ADA (Cardano): Альткоїн мережі Cardano, який використовується для стекингу, оплати комісій за транзакції в мережі та участі в процесі управління платформою.
 • DOT (Polkadot): Токен мультичейн-протоколу Polkadot, необхідний для стекингу, забезпечення безпеки мережі, участі в голосуваннях з управління проектом та для створення нових парачейнів.
 • LINK (Chainlink): Децентралізований оракул, що забезпечує смарт-контрактам доступ до реальних даних та різних API, а токен LINK використовується для оплати за надання інформації, а також для стекингу та участі в голосуваннях з розвитку проекту.
 • UNI (Uniswap): Токен використовується для управління децентралізованою криптобіржею Uniswap, дає право голосувати за пропозиції щодо розвитку платформи та отримувати винагороди за надання ліквідності.
 • AAVE: Альткоїн дозволяє брати участь в управлінні децентралізованою кредитною платформою Aave, здійснювати стекинг та отримувати винагороди за надання ліквідності або позик.

Використання альткоїнів

Як можна помітити, на практиці функції альткоїнів схожі. Це використання для стекингу і обробки транзакцій, оплата комісій всередині мережі, надання права участі в розвитку проекту, можливість надання ліквідності та інших форм отримання доходу. А також доступ до специфічних сервісів конкретного протоколу або екосистеми. Крім того, всі альткоїни, які мають хоч якусь цінність, використовуються як засоби оплати і обміну. А також для спекуляцій на криптовалютному ринку.

Кожен альткоїн має певні переваги перед аналогами. Але Bitcoin все ще домінує за рівнем популярності, ступенем довіри з боку спільноти та за рівнем капіталізації. У багатьох це зумовлено історично, адже BTC – першопроходець, свого роду бренд, з яким у багатьох все ще асоціюється термін «криптовалюта» в цілому. Але цілком можливо, що вже в найближчі роки існуючі або поки що тільки розроблювані альткоїни будуть наздоганяти BTC за популярністю, затребуваністю і зрештою складуть йому гідну конкуренцію на ринку криптовалют.

Від Олена Василенко

Головна редакторка і автор новин та статей на проекті "Crypto Challenge"