Представники Центру інновацій ЄС з внутрішньої безпеки (EU Innovation Hub) опублікували першу доповідь, в якій розглянули вплив криптографічних технологій на безпеку Євросоюзу. Експерти дійшли висновку, що міксери та монети конфіденційності становлять серйозну загрозу безпеці регіону.

Читайте також: Суд зобов’язав Steam заморозити $280000 “криптокороля” у грі Counter-Strike

Двоїста природа криптоактивів

Аналітики Центру зазначають, що криптоактиви та блокчейн мають «двоїсту природу». З одного боку, ці технології можуть значно поліпшити індивідуальну конфіденційність користувачів і підвищити загальний рівень колективної безпеки. Однак, з іншого боку, вони також надають можливість злочинцям уникати контролю правоохоронних органів.

Перешкоди для регулювання

Окремі проєкти, зокрема криптоміксери та монети конфіденційності, ускладнюють процес регулювання цифрових активів, зазначають експерти. Це створює труднощі для розробки ефективної нормативно-правової бази.

Загрозливі криптоактиви

До таких небезпечних проєктів представники Центру віднесли:

  • Monero (XMR)
  • Zcash (ZEC)
  • Grin (GRIN)
  • Dash (DASH)
  • блокчейн Mimblewimble

Експерти вважають, що ці монети та мережі сприяють відмиванню грошей, отриманих злочинним шляхом.

Інші загрози

Також у доповіді згадано незареєстровані криптобіржі, деякі категорії L2-рішень і протоколи на основі доказу з нульовою часткою розголошення (Zero-Knowledge Proof, ZKP).

«Міксери та приватні монети вже давно ускладнюють відстеження, але Mimblewimble і ZKP — це відносно нові розробки, які можуть приховати видимість криптовалютних адрес, балансів і транзакцій», — йдеться в доповіді.

Прецеденти правового переслідування

Раніше творці кількох міксерів зіткнулися з правовими переслідуваннями в різних країнах. Наприклад:

  • Tornado Cash: Суд Нідерландів засудив співзасновника проєкту Олексія Перцева до 64 місяців в’язниці за пособництво у відмиванні коштів на суму понад $2 млрд. Захист подав апеляцію.
  • Інші розробники Tornado Cash: Мін’юст США звинуватив Романа Сторма і Романа Семенова у відмиванні понад $1 млрд і порушенні закону «Про надзвичайні міжнародні економічні повноваження».
  • Samourai Wallet: У квітні 2024 року влада США заарештувала засновників криптоміксера Samourai Wallet — Кеонна Родрігеса і Вільяма Лонергана Гілла. Їх звинуватили у створенні неліцензованої компанії з переказу грошей і причетності до незаконних транзакцій на суму понад $2 млрд і відмиванні понад $100 млн злочинних доходів.

Нові санкції ЄС

Рада Європейського союзу затвердила новий звід санкційних правил, за який раніше проголосував парламент ЄС. Ці положення охоплюють і сферу цифрових активів, що сприятиме посиленню контролю за криптографічними технологіями та підвищенню безпеки Євросоюзу.

Висновки

Таким чином, криптографічні технології, хоча й мають значний потенціал для покращення конфіденційності та безпеки, також несуть серйозні ризики, особливо в контексті використання міксерів та монет конфіденційності. Правове регулювання та міжнародне співробітництво є ключовими для забезпечення безпеки у сфері цифрових активів.

Від Олена Василенко

Головна редакторка і автор новин та статей на проекті "Crypto Challenge"