Розбираємось що таке ETF?

У червні 2023 року однією з найгарячіших тем обговорення у криптоспільноті став можливий запуск спотового біткоїн-ETF у США. Ми розповімо, що це за інструмент, чому на нього так чекають інвестори та з якими перешкодами стикаються компанії, які хочуть його впровадити.

Що таке ETF?

ETF – це абревіатура від Exchange Traded Funds. Компанія викуповує один або кілька активів у фонд і дозволяє інвесторам заробляти на зміні курсу. Для цього вони купують акції фонду.

Bitcoin ETF – це біржовий фонд, до складу якого входять лише BTC. Купуючи акції такого фонду, інвестори можуть заробляти на зростанні курсу криптовалюти.

ETF торгуються на біржах – їх купівля та продаж дуже схожа на інвестування в акції, але є відмінності. Якщо акція завжди є цінним папером однієї компанії, то ETF може складатися з кошика активів. А фонд, що торгується на біржі, дозволяє обійти прямі інвестиції, оскільки інвестор вкладає кошти не в актив, а в ETF.

Для покупки частки ETF потрібен брокерський рахунок. Умови відкриття можуть відрізнятися від країни до країни. Зазвичай достатньо надати брокеру документ, що засвідчує особу. Після цього все, що вам потрібно зробити, це знайти в списку тікер (коротке позначення інвестиційного інструменту) і вказати акцію для покупки.

Чому біткойн-ETF у центрі уваги

Криптовалюта не скрізь легальна. Компанії, які хотіли б інвестувати частину бюджету в цифрові активи та заробляти гроші, не можуть цього зробити просто тому, що це незаконно.

У країнах, де криптовалюта легальна, є ще одна проблема – консервативна інвестиційна стратегія. Візьмемо будь-яку громадську організацію (організацію, акції якої торгуються на біржі). Інвестиційні рішення найчастіше приймає рада директорів. І якщо вона не складається з міленіалів (основна цільова аудиторія криптоіндустрії), ймовірність купити криптовалюту за вільні гроші близька до нуля.

ETF на криптовалюту вирішують обидві проблеми:

😎 Фонд, що торгується на фондовій біржі, є цілком легальним продуктом. Навіть якщо ETF складається з криптовалюти, формально інвестор вкладає гроші не в монети, а в сам фонд, що не суперечить закону.

👍 Інвестування в ETF є звичним явищем для великих компаній. Тому біржові фонди на основі криптовалюти можуть стати відмінним рішенням для корпорацій з консервативними інвестиційними стратегіями.

США є найбільшою економікою світу, тому запуск криптовалютних ETF в Америці привертає увагу інвесторів з усіх країн. На жаль, шлях спотових Bitcoin ETF виявився тернистим.

Складна історія Bitcoin ETF в Америці

Криптовалютний ETF, як ми з’ясували, є зручним інструментом, який полегшує великим інвесторам вхід на крипторинок, і немає кращого місця для його запуску, ніж фінансовий центр світу – Америка. Останні кілька років його намагаються створити американські компанії. Проблема в тому, що для запуску потрібно отримати схвалення від Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) 🙂

Перший бум спроб компаній запустити криптовалютний ETF відбувся в період з 2017 по 2020 рік. У цей час SEC керував комісар Джей Клейтон, і жодна компанія не отримала схвалення.

У квітні 2021 року Гері Генслер обійняв посаду голови SEC. Учасники ринку сприйняли це з оптимізмом – Генслер вважався криптоентузіастом через його лекції про криптовалюту в Массачусетському технологічному інституті. Багато хто почав припускати, що ринок нарешті побачить криптовалютні ETF. Це виявилося правдою, але лише наполовину.

Після зміни глави SEC на неї знову почали надходити заявки на запуск кріптовалютного ETF. Більшість компаній хотіли створити фонд на основі біткоіни. На жаль, Гері Генслер продовжив традицію свого попередника – став відхиляти заявки.

У вересні 2021 року Генслер прокоментував ситуацію: заявив, що створення такого інструменту на основі біткоїна може бути ризикованим, оскільки статус інструменту на фінансовому ринку до кінця не визначений. Генслер вказав на альтернативу – ф’ючерсні ETF на біткоіни.

Ф’ючерсний контракт – це контракт, згідно з яким продавець зобов’язується поставити узгоджений актив покупцеві за визначеною ціною і в заздалегідь обумовлений час. Ф’ючерси на біткоіни торгуються на Чиказькій товарній біржі з грудня 2017 року. Генслер стверджував, що ф’ючерси, на відміну від «чистого» спотового біткоіни, є цілком легальним інструментом, зареєстрованим відповідно до вимог регулятора.

Учасники ринку прислухалися до Gensler, і вже у жовтні 2021 року з’явився ф’ючерсний ETF на біткоїн — BITO від ProShares. За ним пішли й інші: у квітні 2022 року SEC схвалила заявку на такий інструмент від постачальника біржових фондів Teucrium.

Криптовалютні ETF можуть бути двох типів:

🪙 Пляма. Інвестиція – це купівля частки фонду, який складається з криптовалюти.

📃 Дериватив. Інвестиція – це купівля частки фонду, яка складається з криптовалютних деривативів. Деривативи є похідними фінансовими інструментами. Вони будуються на базі інших активів. Наприклад, це може бути ф’ючерсний контракт на BTC, а потім учасник ринку інвестує в контракт із заздалегідь обумовленими умовами. У ньому прописуються терміни виконання і орієнтовна ціна.

Нова хвиля спроб

Ф’ючерси на біткоїн все ще далекі від біткоїна, ніж спотові ETF. Тому учасники ринку продовжували намагатися отримати схвалення від SEC.

Нова хвиля ажіотажу навколо біткоїн-ETF відбулася у червні 2023 року. Один з найбільших керуючих активами, компанія BlackRock, вступила в гонку за запуск інструменту в партнерстві з біржею Nasdaq.

Завдання BlackRock полягає в управлінні різними активами клієнтів таким чином, щоб вони приносили прибуток – наприклад, за рахунок інвестування в активи або здачі нерухомості в оренду.

Слідом за BlackRock заявки подали Fidelity, Invesco, Wisdom Tree і Valkyrie, але SEC заявила, що заявки були “неадекватними”. Представники криптоіндустрії почали вживати заходів у відповідь. Nasdaq і BlackRock оновили додаток, включивши в нього Coinbase.

Криптобіржа Coinbase є першою американською криптокомпанією, якій вдалося отримати статус публічної за допомогою прямого лістингу акцій (аналог первинного публічного розміщення, або IPO (Initial Public Offering)). Акції компанії торгуються на біржі Nasdaq. Публічний статус – велика рідкість для криптобірж. Coinbase візьме на себе контроль над інструментом і поділиться спостереженнями з Nasdaq. Тобто криптобіржа стане ще одним гарантом прозорості інструменту.

Аналітики Bernstein вважають, що нова хвиля заявок на запуск буде успішною. Такої ж думки дотримується і співзасновник і генеральний директор Circle Джеремі Аллер.

Спотовий біткоіни-ETF, на думку засновника MicroStrategy Майкла Сейлора (найбільшого біткоіни-інвестора серед публічних компаній), поглине трильйони доларів. Фінансовий інструмент може залучити нові інвестиції на ринок цифрових активів і трохи наблизити криптовалюту до повністю легального статусу.

Від Олена Василенко

Головна редакторка і автор новин та статей на проекті "Crypto Challenge"